Nejčastěji pokládané otázky

Jaká je cílová skupina?

Metodika je primárně určená pro 1. stupeň základní školy a družiny, může být však použitá i pro vyšší ročníky na 2. stupni.

Jaký je systém metodiky?

Je rozdělená do dvou oddělených částí, které na sebe navzájem přímo nesouvisí. Je to z důvodu zjednodušení pro mladší děti, u kterých je možné vyvinout smysl pro práci s mikropočítačem Master a senzory a odděleně s konstrukčními dílky. Tímto oddělením dvou základních částí stavebnice iTriangle je pak možné děti postupně připravit na práci se složitějšími úlohami, které již existují.

Co znamenají čísla u každé lekce?

DX YYZ

D = cílová skupina družiny a 1. stupeň; X = A (senzory a master); B (konstruční dílky); YY = číslo lekce; Z = S (materiál pro žáka); T (materiál pro učitele)

Např.: DA 04S = metodika pro družiny se senzory a masterem, lekce číslo 4 pro studenty

Co by měl vědět učitel?

Metodika byla vytvářena tak, aby učitel byl průvodcem avšak nikoliv ten, který nutně zná odpovědi na všechny otázky. Cílem je, aby se děti snažily na odpověď přijít samy jen s minimální asistencí učitele. Učitel tedy přebírá manažerskou,  asistenční a mediační funkci. Všechny děti tedy pracují společně na žádoucím výsledku, žádají o pomoc při případných technických potížích a spolupracují spolu bez konfliktu.

Jeden nebo více správných výsledků?

Je potřeba si uvědomit, že častěji než méně je možné získat různé výsledky ať už měřením pomocí senzorů nebo při konstrukcích. V souvislosti s tím se může stát, že všechny tyto výsledky mohou být správně. Je tedy dobré děti podporovat ve zjišťování, jak se mohlo stát, že jiná skupina má úplně jiné výsledky a přitom jsou taky správné. A jsou správné? Nemusí být, chyba se může přeci stát. Tímto přístupem ale je možné podporovat práci nejen v týmech, ale i mezi týmy.

Kdo získává 1. místo?

Děti maji přirozenou touho spolu soutěžit, což není úplně na škodu, ale v tomto případě není výhrou 1. místo, výhrou je, že děti získaly nové znalosti, zkušenosti a pohledy na věc.

Vyhrává tedy někdo?

Může, ale nejlepší může být ten tým, který měl ze začátku největší problémy a pak se vzpamatoval, zabral a zvládl nejvíc. Nebo ten, který pomohl jinému týmu nejvíc, zatím co sám byl schopný dokončit svoji úlohu. Ten který spolupracoval nejefektivněji a třeba i ten, který měl nejkreativnější nápad. Všechny tyto věci jsou individuální v hodnocení a je možné, že děti s tím nebudou souhlasit. Týmy tedy mohou hlasovat o tom, jaký jiný tým je nejlepší ať už v čemkoliv.

Co zkusit něco nového?

Určitě ano, jestli děti nebo vy chcete zkusit něco nového, udělejte to. Může se stát, že to nebude fungovat, ale i z toho se dá naučit spoustu věcí. Něco nefungovalo? Ukažte dětem, jak reflektovat na tom, co zjistili a jak přijít na to, co se dá udělat příště jinak a lépe.

Musí být tedy obě metodiky oddělené?

Určitě nemusí, záleží na schopnosti žáků a připravenosti učitele tyto dvě zkombinovat, případně přejít do dalších již hotových metodik, kde obě části jsou již propojené.

Chci použít nějaké konstrukční dílky k senzorům, je to možné?

Určitě ano. Děti si mohou vytvořit svoje vlastní stojánky na měření na které mohou upevnit MASTER a senzor. Záměrně zde není uvedeno, jak tyto stojánky mají vypadat. Mohou mít otočné elementy, nebo pevné, záleží jen na představivosti a schopnostech dětí. Mohou je obložit pokresleným papírem, hlukoměr může vypadat třeba jako ucho nebo světloměr jako oko. Možností je nepřeberně.

Jaké metodologie jsou použity?

Metodika je navržena s prvky E-U-R, Badatelsky orientované výuky a STEAM.

Co je STEAM?

Hlavním cílem této metodiky je, aby děti získaly nástroje pro objevování okolního světa v souvislosti se systémem výuky STEAM (Science, Technology, Engineering, Arts and Maths). Základní charakteristiky STEAM je výuka skrz vícero oborů najednou. Podporuje kritické myšlení, spolupráci a komunikaci v týmu a i mezi týmy. Dále podporuje experimentální/badatelskou výuku, učení se, jak se řešit problémy a kreativní přístup k řešením.

Co je E-U-R?

Principiálně je založená na sociální interakci, neustálé interpretaci s tím, že pedagog je pouze podporou žákovi v učení, frontální výuka zde neprobíhá. Metodika má tři fáze – Evokace (co děti o tématu vědí, co se domnívají, že vědí, jaké je napadají otázky, co si o tématu myslí); Uvědomění (pokusy a experimenty); Reflexe (co žáci věděli dobře a co nevěděli, co se dozvěděli nového, na jaké otázky neznají odpověď, co se dělo během učení, jak se jim práce dařila atp.)

Co je Badatelsky orientovaná výuka?

Pedagog nepředává látku výkladem – je průvodcem (dodává zadání úkolu, poskytuje pomůcky a doporučí literaturu případně webové stránky). Snaží se nezasahovat do myšlenkových pochodů žáků a jejich vlastní práce, koriguje a usměrňuje žáky správným směrem. Žáci sami řeší výukové situace. Metodika podporuje kritické a tvořivé myšlení, logické usuzování, schopnost plánovat práci, samostatnost a zodpovědnost, umění pracovat s chybou a v neposlední řadě komunikační dovednosti a umění spolupráce.

Proč mám pokládat otázky žákům ještě před tím, než začneme pracovat?

Lidé neustále pracují s nějakými předpoklady, je tedy dobré, aby se děti naučili, že předpoklad je velmi důležitý v našem vnímání světa, ale zároveň nemusí být správný s pozdějšími nálezy. Zároveň jim otázky umožňují tříbit své kritické myšlení a v dlouhodobém směru vnímat názory ostatních a vzít je v potaz.

Musím položit všechny otázky?

Ne, stačí si vybrat, které vám vyhovují. Běžně jsou ale první tři otázky velmi důležité pro zdárný vývoj hodiny.

Některým žákům nefunguje měření na MASTERu, co s tím?

Je několik možností proč to tak je – seřazené od nejpravděpodobnějšího po nejméně pravděpodobné:

  • Ověřte, že žáci mají spuštěnou správnou úlohu či aplikaci
  • Velmi často se stává, že žáci nevěnují dostatek pozornosti výběru správného senzoru – zkontrolujte, že mají správný senzor
  • Také je běžné, že žáci nezapojí senzor do správné zdířky u MASTERu – je potřeba přesunout do správného spojení dle nápovědy na obrazovce MASTERu
  • Propojovací kabel mezi MASTERem a senzorem může být mechanicky poškozený, zkuste jiný kabel
  • MASTER může mít slabou baterii, zkuste ho dobít a poté to zkuste znovu

Ve velmi výjimečných případech je senzor poškozený, zkuste ho připojit na jiný MASTER a ověřte jeho funkčnost